• Patrycja Łata

Taneczna, nocna sesja zdjęciowa z Mariką


Z Mariką kontaktowałam się o wiele wcześniej, ale ponad rok minął, zanim udało nam się spotkać. Czasem efekty są jednak warte czekania i to jest jeden z takich przypadków! :) To była moja pierwsza taneczna sesja, w dodatku narzuciłam sobie techniczne utrudnienie w postaci małej ilości światła zdjęcia zostały wykonane po zmroku. Właśnie ta trudność była jednocześnie największą zaletą – pozwoliła na zabawę długim czasem naświetlania, co skutkuje pięknymi rozmyciami tła, w szczególności przejeżdżających ulicami samochodów.

Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne jest użycie lamp – ich błysk zamrozi ruch modelki, a elementy nieoświetlone nadal pozostaną rozmyte. Ja wykorzystałam tutaj 2 lampy systemowe z niższej półki cenowej: Canon 430EX II oraz Yongnuo YN560 II, obie z nałożonym plastikowym dyfuzorem, jedna z białą parasolką odbijającą (światło główne), druga z białą transparentną (kontra, na niektórych zdjęciach nie była użyta). Czas naświetlania wahał się w granicach 0,3-0,8 sek, przysłona 2,8-3,2, ISO100. Nie pamiętam już dokładnych parametrów lamp – ustawiałam je w taki sposób, żeby lampa główna (ustawiona po skosie z przodu) prawidłowo naświetlała modelkę, a kontra (ustawiona po skosie z tyłu, po przeciwnej stronie od światła głównego) prześwietlała, tworząc wyraźny, biały kontur.

Tego typu sesja wymaga od modelki-tancerki sporej wytrzymałości – często trzeba wykonać wiele powtórzeń danej figury, żeby wszystko dobrze zagrało – jej poza, rozmycia ruchu, tło... Dobrze też, żeby miała przemyślane, jakie figury chce wykonać – Marika była w tym zakresie absolutnie profesjonalnie przygotowana, dzięki czemu mój ówczesny brak jakiejkolwiek wiedzy o tańcu nie przeszkodził w osiągnięciu tak różnorodnych efektów :) Myślę, że warto jednak, żeby także fotograf miał przygotowane zdjęcia referencyjne póz, które chciałby wykorzystać – ale wszystko jest kwestią ustaleń pomiędzy stronami, różne style tańca mają różne charakterystyczne elementy i laikowi może być trudno się w tym połapać (sama jeszcze nie ogarniam, chociaż ostatnio zaczęłam uczyć się tańczyć :)), a większość tancerek specjalizujących się w hip hopie prawdopodobnie nie wykona baletowego grand jete... Więc warto dowiedzieć się, jaki dokładnie styl tańczy nasza modelka :)

Fotograf: Patrycja Łata Modelka: Marika Grudzińska

#strobist #sesjawplenerze #pomysłnasesjęzdjęciową #taniec #jaktojestzrobione #longexposure #nightphotoshoot

38 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
fotografia artystyczna, portretowa, kobieca, lifestyle, wizerunkowa, fashion, lookbook, edytorial, beauty – Poznań

STWÓRZMY RAZEM COŚ NIEZWYKŁEGO!

  • Czarny Facebook Ikona
  • Czarny Instagram Ikona
  • Czarny LinkedIn Icon

© by Patrycja Łata Photography, 2020, Poznań.